סדר בהקלות המערכת הבנקאית – חרבות ברזל אוקטובר 2023

לצערנו הרב, שלשת השבועות האחרונים היו שבועות נוראיים למדינת ישראל, משפחות רבות נפגעו בצורה ישירה מהמלחה, עשרות אלפים של מילואימניקים גוייסו בצו 8, עסקים רבים נפגעו.

הבנקים יצאו בסדרה של הקלות ללוחותיהם כדי להקל על המצב, ננסה לעשות קצת סדר בדברים;  (לא נכנס לכל לפרטי הפרטים של כל בנק ובנק מכוון שהמנגנון של כולם די דומה למעט שינויים קלים לימין ולשמאל.

בתחום המשכנתאות, מרבית הבנקים פוטרים את בעלי המשכנתה המתגוררים בעוטף עזה (טווח של עד 7 ק”מ) מתשלום משכנתה למשך חודש עד שישה חודשים (תלוי בבנק המשכנתאות), יש בנקים שהכניסו את העיירה שדרות גם תחת הקלה זאת.כמו כן מאפשרים הבנקים (בהנחיית בנק ישראל) דחיה של שלשה חודשי משכנתה ללא עלות הדחיה לתושבים המוגדרים “מעגל ראשון” עד למרחק של 30 ק”מ מרצועת עזה, פינו את ביתם בהוראת המדינה, קרבה ראשונה לנרצחים, חטופים או נעדרים ומשרתי מילואים בצו 8 (יש התניות נספות כגון נכס ששווה פחות מ מ 2 מיליון ₪ ביום הרכישה שלו)

במקרה זה אותם חודשים שהוקפאו, נצברים לחובת הלקוח (הם אינם צוברים ריבית כלשהי) והלקוח יהיה צריך להחזיר אותם לבנק באחת משלוש דרכים (כל בנק בוחר את צורה הנכונה עבורו).

  • העמסת הכספים שנדחו על יתרת תשלומי המשכנתה. לדוגמא, הצטברו 15,000 ₪ כתוצאה מההקפאה, יתרת תקופת המשכנתה 20 שנים, ז”א שלתשלום החודשי יתווסף כ 62 ₪ המשויכים לכספי ההקפאה.
  • העמדת הלוואה ללא ריבית לכספי ההקפאה שהצטברו, הלוואה זאת תשולם במשך 4 שנים  החל משנה מתום ההקפאה – ז”א אותם 15,000 ₪ יוחזרו במשך 4 שנים כאשר התוספת החודשית תהייה בסך 312 ₪, החיוב יהיה רק שנה לאחר סיום ההקפאה.
  • החזר כספי ההקפאה בתום המשכנתה.

שימו לב, חלק מהבנקים מאפשרים לבצע את ההקפאה לתקופה ארוכה משלשה חודשים. מרבית הבנקים בחרו את האפשרות השנייה – מכוון שבקרה הזה הבנק מחזיר לעצמו את הכסף בצורה המהירה ביותר (שהרי אין ריביות על אותם כספים שהוקפאו)

כמו כן מעניקים הבנקים לשאר הלקוחות אפשרות להקפיא את המשכנתה שלהם לתקופה של עד ל 24 חודשים (תלוי בבנק), מהלך זה חשוב לזכור כן נושא עימו ריביות ובעיקר “ריבית דה ריבית” שהרי הכספים שלא שולמו (הוקפאו) נוספים ליתרת קרן המשכנתה ועליה משלמים ריבית והצמדות במידת הצורך.

בגזרת העובר ושב, גם כאן הבנקים מאוד דומים בהקלות שהם מעניקים ללקוחות, בד”כ פתור מעמלות, הגדלת מסגרת אשראי, מסגרת אשראי ללא ריבית (מינוס) לתקופה מסוימת, הלוואות בריביות זולות, אפשרות של פריסת הלוואות מחדש וכו’. 

לסיכום, יש שיגידו שהבנקים תמיד מרוויחים אני יותר עדין וטוען שהבנקים לא יפסידו.

ההקלות הללו מבורכות, אך יש לנהוג בהם בחכמה, לא חייבים לרוץ ולנצל את אותן הקלות, אולי בהמשך כן תזדקקו להקלות הללו ולא תוכלו לממש אותן מכוון שהן מומשו, כמו כן אולי גם הבנק יציע הקלות טובות ומתאימות יותר לכם.

תזכרו, הבנק הוא עסק וזה מבורך שהוא עוזר, אך רובנו אינם מבינים מהליכם כלכליים ונכנסים לנסיעה מבלי לקראה את הוראות הדרך. לפני שאתם עושים צעדים תבקשו להבין אין אתם פורעים אותן. 

שנדע ימים ובשורות טובות
טל בר ועופר לוין – רילס פתרונות מימון ריאליים

שתפו:

כתבות נוספות

“הלוואת קבלן” – על מה מדברים כולם ?

לאחרונה המושג “הלוואת קבלן” נהייה מאוד נפוץ ברכישת דירה מקבלן, מדובר בסוג מוצר שיווקי / מכירתי המשותף לקבלנים ולבנק שיכול לקדם את

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp ליצירת קשר מהיר

כתוב את הכותרת כאן

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

נשמח לענות על כל שאלה

דילוג לתוכן