מדד תשומות הבניה

ברכישת נכס מקבלן / יזם, בד”כ המחיר שנקבע לחוזה אינו סופי, במרבית המקרים קיימות תוספות שוליות (עלות עורך דין, שינוים ושדרוגים, תשריטים) אך התוספת המשמעותית היא מדד תשומות הבניה.

אותו מדד משקף את הפער בעלויות הבניה מיום קביעת מחיר הנכס בחוזה ועד יום קבלת התשלומים מהרוכשים. בפועל, תוספת זאת מעניקה סוג של רשת ביטחון ליזם בגין הכספים שעדין לא שולמו ולמעשה מצמידה חלק מהכספים הללו למדד תשומות הבניה, כך במידה ועלויות הבניה יעלו לאורך תקופת הבניה היזם מעמיס את העלויות הללו על הרוכשים (כך שומר היזם על סביבת הרווח שהגדיר לעצמו בפרויקט)

בעבר המדד היה מוצמד על כלל הכספים שלא שולמו ליזם אך לאחרונה בוצע שינוי בחוק לטובת הרוכשים והמדד מוצמד רק על 40% מיתרת הכספים שלא שולמו ליזם (בתנאי ששולמו לפחות 20% מכלל העסקה על ידי הרוכשים).

לכן חשוב מאוד, בעת ביצוע תחשיבים ותחזיות להבין את המשמעות הכלכלית של מדד זה, שהרי במידה וזה קיים והוא יצטרך להתווסף להון העצמי שלכם או למשכנתה.

כמובן במקרים רבים, יזמים נותנים פתור ממדד לתקופה מסוימת של הבניה או אפילו לכל התקופה.

שתפו:

כתבות נוספות

“הלוואת קבלן” – על מה מדברים כולם ?

לאחרונה המושג “הלוואת קבלן” נהייה מאוד נפוץ ברכישת דירה מקבלן, מדובר בסוג מוצר שיווקי / מכירתי המשותף לקבלנים ולבנק שיכול לקדם את

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp ליצירת קשר מהיר

כתוב את הכותרת כאן

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

נשמח לענות על כל שאלה

דילוג לתוכן